Татарстан контракт мөнәсәбәтләренең халыкара форумында социаль әһәмиятле учреждениеләрдә туклануны оештыру тәҗрибәсен тәкъдим итте

2024 елның 28 октябре, дүшәмбе

Сатып алу законнарын үстерү перспективалары турында Санкт-Петербургта узган VIII Халыкара контракт мөнәсәбәтләре форумында фикер алыштылар. Чарада җайга салучы органнар, заказчылар, Бизнес һәм сатып алулар өлкәсендә бәйсез экспертлар вәкилләре катнашты. Социаль әһәмиятле учреждениеләрдә туклануны оештыру буенча Татарстан Республикасы тәҗрибәсен форумда ТР Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаветдинов тәкъдим итте.

Түгәрәк өстәл эше кысаларында ул республикада гамәлгә ашырылган пилот проекты турында сөйләде. Дәүләт комитеты, кызыксынган ведомстволар белән берлектә, Сәламәтлек саклау, мәгариф, социаль хезмәт күрсәтү һәм яшьләр сәясәте учреждениеләренең үзенчәлекләрен исәпкә алып, тулы канлы рационны формалаштырырга мөмкинлек бирә торган продукциянең бердәм номенклатурасын эшләде. Республикада Министрлар Кабинеты карары кабул ителде, ул азык-төлек товарларына максималь бәяләр, азык-төлек товарлары исемлеге һәм дәүләт оешмалары өчен азык-төлек продуктларына ихтыяҗны формалаштырганда үзара мәгълүмати хезмәттәшлекне регламентлаштыра.

"Азык-төлек товарлары исемлегендә бүген 180 позиция бар. Номенклатура сатып алулар өлкәсендә региональ мәгълүмат системасы белешмәлегендә урнаштырылган һәм заказчылар тарафыннан файдалану мәҗбүри булып тора, аларның характеристикаларын, шулай ук базарны анализлау нәтиҗәсендә формалашкан бердәм максималь бәяләрне үз эченә ала. Барлык заказчылар да продукцияне билгеләнгән исемлектән генә сатып алырга хокуклы. Белешмәлектә продукциягә бердәм максималь бәяләр ай саен яңартыла. Номенклатураны киңәйтү кирәк булган очракта заказчылар Роспотребнадзор һәм ЦЭСИ идарәсе белән өстәмә позицияләрне килештерәләр", - дип аңлатты Искәндәр Баһаутдинов.

Шулай ук республикада Татарстан Республикасы территориясендә сыйфатсыз товар кайтаручы затларның төбәк реестры булдырылды. Реестрда ачыкланган хокук бозулар һәм сыйфатсыз продукция китерүгә һәм җитештерүгә юл куйган субъектлар турында мәгълүмат бар. Кабул ителгән чаралар нәтиҗәсендә Татарстанның социаль учреждениеләре санитария кагыйдәләре һәм нормалары нигезендә — факттагы чыгымнар кимегәндә тулы туклану белән тәэмин ителгән. Хәзерге вакытта ТР Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты азык-төлек продукциясен кабул итүгә сайлап алу экспертизасын кертергә планлаштыра.