«Ел инженеры "республика конкурсында җиңүчеләр «Сколково" инновацион үзәгендә стажировка узачак

2024 елның 18 октябре, җомга

Татарстанда республикада фәнни-технологик үсеш елына багышланган «Ел инженеры» V республика конкурсында катнашуга гаризалар кабул итү башланды. Анда «булачак инженерлар», «яшьлек, уңыш, перспектива», «тәҗрибә, казанышлар, компетентлык»категорияләрендә 12 номинация буенча татарстанлылар катнаша ала.

Конкурсны оештыруга, шулай ук «Сколково» инновацион үзәге инфраструктурасыннан файдаланып квалификация күтәрү программалары буенча стажировка уздыруга 18,7 млн сумнан артык акча юнәлдереләчәк. Тиешле сатып алулар ТР Сатып алулар буенча дәүләт комитеты тарафыннан урнаштырылган. Заказ бирүче-Татарстан сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы.

"Татарстан өчен бу бик мөһим конкурс, чөнки республика икътисады бик алга киткән һәм инженер кадрларга бай. Конкурсның төп максаты-инженер һөнәренең абруен күтәрү, шулай ук иң яхшы инженер практикалары тәҗрибәсен тарату», - дип ассызыклады сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаветдинов.

Башкаручы конкурсның барлык чараларын, гариза бирү кампаниясен, беренче һәм икенче турларны да кертеп, оештырырга тиеш була. Мәҗбүри эшләр арасында: чаралар, реклама-мәгълүмат кампаниясе концепциясен һәм планын төзү, брендбук өчен дизайнер хезмәте күрсәтү, конкурсның рәсми сайты эшен тәэмин итү, конкурс комиссиясе эшен оештыру, дипломнар, брендлы продукция әзерләү, конкурс үткәрү өчен кирәкле җиһазлар булган биналар бирү, бүләкләү тантанасын, фотога һәм видеога төшерүне оештыру һәм үткәрү, «Ел инженеры» V Республика конкурсы җиңүчеләре һ.б.

Моннан тыш, 2023, 2022, 2021 һәм 2019 елларда «Ел инженеры» республика конкурсында җиңгән 60 кеше өчен «Сколково»инновацион үзәгендә инженерлык компетенцияләрен үстерүгә юнәлдерелгән стажировкалар оештырылачак. 72 академик сәгатьтән дә ким булмаган стажировкалар 40 академик сәгатьтән дә ким булмаган дистанцион модуль һәм 32 академик сәгатьтән дә ким булмаган көндезге модульне үз эченә алачак.

Программалар Россия Федерациясенең технологик базарындагы хәзерге вәзгыятьне һәм стажерларның практик белем алуына, инженерлык компетенцияләрен үстерүгә юнәлдерелгән — тыңлаучылар номинацияләнгән һөнәри эшчәнлек өлкәсен исәпкә алып төзеләчәк. Стажировка тәмамлангач, тыңлаучыларга билгеләнгән үрнәктәге квалификация күтәрү турында таныклыклар тапшырылачак. Катнашучылар өчен трансфер, туклану һәм яшәү оештыралар.

«Ел инженеры» конкурсының беренче һәм икенче турлары ноябрьдән декабрьгә кадәр узачак. Нәтиҗәләр 2025 елның февралендә ясалачак. Катнашуга гаризаны сайтта бирергә мөмкин https://инженергодарт.рф/.