Марат Зиатдинов: "сатып алулар өлкәсе – иң катлаулы һәм җаваплы өлкәләрнең берсе»

2024 елның 16 августы, җомга

Бүген Казанда 2024 елда сатып алу законнарының гамәли аспектлары буенча семинар уза. Белем бирү чарасы республиканың сатып алуларны үстерү үзәге базасында оештырылган. Анда шәхси һәм дәүләт оешмаларының сатып алулар буенча белгечләре катнаша. Семинарны ачуда Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты рәисе Марат Зиатдинов катнашты.

"Сатып алулар өлкәсе-иң катлаулылардан һәм җаваплылардан берсе. Шул ук вакытта дәүләт һәм муниципаль структуралар өчен дә, теләсә кайсы эре компания өчен дә принципиаль мөһим. Сатып алулар турындагы законнар бик тиз үзгәрә һәм бу закончалыклы процесс. Бигрәк тә хәзер, санкцияләр басымы шартларында, илебез җитештерүчеләренә ярдәм итү, импортны алыштыру, сатып алулар өлкәсендә үтә күренмәлелекне саклау, акчаларны дөрес тоту, контракт системасына яңа технологияләр кертү мәсьәләләренә зур игътибар бирелә. Нәкъ менә шуңа күрә безнең бурыч, контракт системасын көйләүче буларак, канун яңалыкларын аңлату, кирәкле белем һәм күнекмәләр белән тулысынча коралландыру», - дип мөрәҗәгать итте тыңлаучыларга ведомство җитәкчесе.

Семинар спикеры, Россиядә дәүләт һәм корпоратив сатып алулар өлкәсендә 1 нче эксперт, психология фәннәре кандидаты, РФ Мәгариф һәм фән министрлыгының «өстәмә һөнәри белем бирүне үстерү институты» ФДБМУнең фәнни һәм инновацион эшчәнлек буенча проректоры, РАЕН әгъза-корреспонденты Татьяна Трефилова актуаль норматив таләпләр нигезендә сатып алуларны үткәрүнең төп этаплары буенча бай эчтәлекле программа тәкъдим итте.

"Безнең очрашулар күркәм традициягә әверелде. Бүген белем бирү курсы законнардагы соңгы үзгәрешләргә багышлана, шул исәптән-импортны алыштыру өлешендә. Шулай ук Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексы проекты турында сөйләшик, ул киләсе елда үз көченә керәчәк. Программа шактый киң. Семинар файдалы, кызыклы һәм күңелсез булыр дип ышанам", - диде Татьяна Трефилова, мәгариф чарасын ачып.

Семинар барышында спикер Шартнамәнең башлангыч бәясе төшенчәсе-аны билгеләү ысуллары, техник җайга салуга туры китереп сатып алуга таләпләр, сатып алу процедуралары, заказчыларның административ җаваплылыгы, импортны алыштыруга яңа алымнар һ.б. мәсьәләләр буенча аңлатмалар һәм гамәли киңәшләр бирәчәк. белем бирү чарасы тәмамланганнан соң барлык катнашучылар да укулар узу турында сертификатлар алачак.