Бурятиянең дәүләт сатып алулары буенча республика агентлыгы җитәкчесе Татарстанда белем ала

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

Бурятиянең дәүләт сатып алулары буенча республика агентлыгы җитәкчесе Екатерина Прушинская Татарстан Республикасының Сатып алуларны үстерү үзәге базасында Татарстанның Сатып алулар системасын өйрәнә, укыту программасына 44-ФЗ һәм 223-ФЗ буенча сатып алуларны җентекләп өйрәнү, сатып алуларда бизнес-процесслар белән идарә итү керә.

Тәҗрибә уртаклашу программасы кысаларында Татарстан Республикасының Дәүләт заказы буенча агентлыгына, Казан шәһәренең Конкурентлык сәясәте һәм сатып алулар буенча дирекциясенә, IT-паркка бару планлаштырыла.

Һөнәри яңадан әзерләү программасы барышында Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе вазыйфаларын башкаручы Искәндәр Баһаутдинов белән тәҗрибә уртаклашу буенча түгәрәк өстәл узды, ул әлеге өлкәдә законнарны үтәүнең мөһимлеген, шулай ук сатып алулар процессында ачыклык һәм ачыклык кирәклеген ассызыклады. Баһаутдинов шулай ук билгеләп үткәнчә: узган ел нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы үсеш Ассоциациясе төбәкләренең сатып алу эшчәнлеге нәтиҗәлелеге индексының абсолют лидеры булды. Моннан тыш, төбәкләр арасындагы хезмәттәшлек дәүләт сатып алуларының сыйфатын яхшыртуның төп аспекты булып тора. Тәҗрибә уртаклашу һәм иң яхшы практикалар һәр төбәккә башкаларның хаталарыннан өйрәнергә генә түгел, ә уңышлы эш ысулларын да кулланырга мөмкинлек бирә, нәтиҗәдә сатып алуларның нәтиҗәлелеген арттыруга һәм күрсәтелә торган хезмәтләрнең сыйфатын яхшыртуга ярдәм итә.

Түгәрәк өстәлдә катнашучыларның барысы да бу мөһим эшчәнлек өлкәсендә алга таба хезмәттәшлек итүгә әзерлекләрен белдерделәр.

Регионга бару кысаларында шулай ук Казан Кремленә, Зөя утрау-шәһәрчегенә, Болгарга экскурсия оештырылды, анда республика кунаклары Татарстанның мәдәнияте, тарихы һәм традицияләре белән танышу өчен уникаль мөмкинлек алдылар.