Финанс министрлыгы контрактны үтәү нәтиҗәләрен түләү тәртибе турында контрагентка тиешле суммадан неустойканы "саклап калу" шартларын исәпкә алып сөйләде

2024 елның 13 мае, дүшәмбе

Россия Финанс министрлыгы белгечләре әзерләгән хатта, контрактка 44-ФЗ номерлы законның 34 статьясындагы 14 өлешенең 2 пунктында каралган шарт кертелсә, контрагент контракт шартларын бозган очракта заказчы тиешле җаваплылык чараларын кулланырга тиеш, шул исәптән түләнергә тиешле суммадан неустоеклар (штрафлар, пенялар) түләү турында үтәлмәгән таләпләр суммасын тотып калу өлешендә контрагентка.

Шул ук вакытта РФ Хөкүмәтенең 04.06.2018 N 783 карары белән расланган Кагыйдәләрнең 1 пункты һәм 3 пункты нигезендә заказчының исәпләнгән һәм түләнмәгән суммаларны (штрафлар, пенялар) исәптән чыгару очраклары һәм тәртибе билгеләнгән.

Исегезгә төшерәбез, 44-ФЗ номерлы законның 34 статьясындагы 14 өлешенең 2 пункты контрагентның контрагентка түләнергә тиешле суммадан заказчы тарафыннан 44-ФЗ номерлы Законга ярашлы рәвештә куелган неустоеклар (штрафлар, пенялар) түләү турында контрагент тарафыннан үтәлмәгән таләпләр суммасын тотып калу турында шартны контрактка кертергә мөмкинлек бирә.

Документ: Россия Финанс министрлыгының 2024 елның 11 мартындагы 24-06-06/21161 номерлы хаты.

Фото: https://ru.freepik.com/popular-photos.