2024 елда дәүләт контрактлары буенча максималь аванс күләме арттырылды

2024 елның 29 гыйнвары, дүшәмбе

РФ Хөкүмәте агымдагы елның 25 гыйнварыннан 2022-2023 елларда гамәлдә булганга охшаш чараны яңадан кертте, ул федераль бюджет акчаларын алучылар төзегән дәүләт контрактларында арттырылган күләмдә аванс турында шарт билгеләргә мөмкинлек бирә. 2024 елның 31 декабренә кадәр абз гамәлдә. 4 юл. а, шулай ук подп. "б" (РФ Бюджет законнары нигезендә билгеләнгән очракларда килешү суммасының 30% тан артмаган күләмдә казна озата баруына тиешле аванс түләүләрен күздә тоту хокукы өлешендә) п. РФ Хөкүмәтенең 09.12.2017 елгы 1496 номерлы карары белән расланган 18 нигезләмә туктатылган. Шул ук вакытта "временный" кагыйдә нигезендә, әгәр 2024 елда төзелә торган контрактны финанс белән тәэмин итүгә акчалар казна озата баруына дучар булса, аванс түләүләре контракт суммасының 30% тан 50% ка кадәр, әмма бюджет йөкләмәләренең җиткерелгән лимитларыннан артык түгел күләмендә билгеләнә. Россия Федерациясенең яңа субъектлары территориясендә күчемсез милек объектларына кертемнәрне гамәлгә ашыру турында карарларны гамәлгә ашыру максатыннан төзелгән дәүләт контрактлары буенча аванс түләүләре 90% ка кадәр арттырылырга мөмкин.

Федераль ГРБС дәүләт контрактына 100 млн сумнан ким бәяле контрактлар буенча аванс түләүнең чик күләмен 50% ка кадәр арттыру максатыннан казначылык озата бару турында шартлар кертү мөмкинлеген күздә тоткан хокукый актлар кабул итү хокукына ия.

Федераль бюджет акчаларын алучылар, 44-ФЗ номерлы законның 112 статьясындагы 65.1 өлешенә ярашлы рәвештә, агымдагы елның 25 гыйнварына кадәр төзелгән контрактларга аванс түләүләрен түләү, шул исәптән аванс түләүләре күләмен арттыру турында шартларны билгеләү өлешендә үзгәрешләр кертергә хокуклы.

РФ субъектларының югары башкарма дәүләт хакимияте органнарына һәм җирле хакимиятләргә төзелгән һәм элек төзелгән контрактларга тиешле күләмдә аванс түләүләре турында шартлар кертүне тәэмин итүче чаралар күрергә киңәш ителә.

Документ: РФ Хөкүмәтенең 2024 елның 23 гыйнварындагы 50 номерлы карары

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos