Сатып алулар буенча дәүләт комитеты Дәүләт-хосусый партнерлык буенча VI төбәкара форумда катнашты

2023 елның 28 ноябре, сишәмбе

2023 елның 27-28 ноябрендә Казан шәһәрендә и. Бәширә Рәмиева дәүләт-хосусый партнерлык буенча ике көнлек VI төбәкара Форум узды. Чараны Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы оештырды, ул Татарстан Республикасында дәүләт-шәхси партнерлык проектларын гамәлгә ашыру буенча вәкаләтле орган булып тора.
Форумның беренче көнендә IT, сәнәгать һәм сәламәтлек саклау өлкәсендә дәүләт-шәхси партнерлык проектларын уңышлы тормышка ашыруга, шулай ук дәүләт-шәхси партнерлыкны норматив-хокукый җайга салуга багышланган пленар утырышлар узды.
Форумның икенче көненең төп темалары офсет контракты механизмын куллану мәсьәләсен тикшерү, шулай ук спорт, мәгариф һәм ТКХда дәүләт-шәхси партнерлык проектларын тикшерү булды.
Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе Руслан Сабиров форумда катнашты, шулай ук икенче көнне офсет контракты механизмын куллану темасына пленар утырышта спикер сыйфатында чыгыш ясады, анда каршы инвестиция йөкләмәләре белән контрактлар төзү мөмкинлеге 2016 елдан бирле 44-ФЗ законы белән каралган, әмма күпчелек төбәкләр мондый мөмкинлекне тормышка ашыра алмады, дип хәбәр итте. Ул моңа комачаулаучы сәбәпләрне билгеләде, шулай ук офсет контракты механизмын киңрәк тормышка ашырырга мөмкинлек бирүче тәкъдимнәрне җиткерде, шул исәптән сатып алулар һәм дәүләт-шәхси партнерлык өлкәсендә федераль законнарны үзгәртү аша.