N44 Федераль законы буенча электрон процедураларда катнашу өчен алына торган түләүнең чик күләмен арттыру планлаштырыла

2023 елның 3 ноябре, җомга

Россия Финанс министрлыгы электрон мәйданчык операторлары тарафыннан электрон процедура, ябык электрон процедура, шул исәптән уртак конкурс яки аукцион үткәрү нәтиҗәләре буенча контракт төзелә торган заттан алына торган түләү күләмен төзәтергә тәкъдим итә, "Электрон процедураны үткәргәндә, ябык электрон процедураны үткәргәндә һәм аның чик үлчәмнәрен билгеләгәндә электрон мәйданчыклар операторлары, махсуслаштырылган электрон мәйданчыклар операторлары тарафыннан түләүләр алу турында" Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 10.05.2018 ел, № 564 карарының 2 пунктында билгеләнгән.

Аерым алганда, контрактның башлангыч (максималь) бәясенең 1 проценты күләмендә түләүнең чик күләмен билгеләү тәкъдим ителә, әмма:

- Өстәмә кыйммәткә салымны исәпкә алып, әгәр түләү кече эшмәкәрлек субъектыннан яки социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмадан тәэмин итүчене (подрядчыны, башкаручыны) билгеләүнең ачык конкурентлы ысулын үткәрү нәтиҗәләре буенча Федераль законның 30 статьясындагы 1 өлешенең 1 пункты нигезендә алына икән, 2 мең сум;

- Шәхси эшмәкәр булмаган һәм "һөнәри керемгә салым" махсус салым режимын кулланган физик заттан, кече эшмәкәрлек субъектыннан, 44 нче Федераль законның 30 статьясындагы 1 өлешенең 1 пунктында каралган сатып алу очрагыннан тыш, өстәмә кыйммәткә салымны исәпкә алмыйча, түләү алынса, 5 мең сум;

- 7,5 мең сум өстәмә кыйммәткә салымны исәпкә алмыйча-башка сатып алу очракларында.

Исегезгә төшерәбез, хәзерге вакытта түләүнең чик күләме гомуми кагыйдә буенча контрактның башлангыч (максималь) бәясенең 1 проценты күләмендә һәм өстәмә кыйммәткә салымны исәпкә алмыйча 5 мең сумнан артмаска тиеш, ә сатып алуны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре буенча контракт төзү очраклары өчен 44 нче Федераль законның 30 статьясындагы 1 өлешенең 1 пункты нигезендә кече эшмәкәрлек субъектлары яки социаль юнәлешле субъектлар арасында гына расланган коммерцияле булмаган оешма контрактның башлангыч (максималь) бәясенең 1 процентыннан һәм 2 мең сумнан артмый.

Документ: "Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2018 елның 10 маендагы 564 номерлы карарына үзгәрешләр кертү турында" Россия Федерациясе Хөкүмәте Карары проекты (Россия Финанс министрлыгы тарафыннан әзерләнгән 26.10.2023)

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos