878 нче Карар таләпләрен үтәү максатыннан тиешле Реестрда Радиоэлектрон продукциянең булуын ничек тикшерергә?

2023 елның 26 сентябре, сишәмбе

Россия Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы белгечләре аңлатканча, Россия Радиоэлектрон продукциясенең бердәм реестры электрон рәвештә Сәнәгатьнең дәүләт мәгълүмат системасы сайтында урнаштырылган https://gisp.gov.ru/pprf/marketplace/#/products. Шул ук вакытта адресы буенча https://gisp.gov.ru/pp719v2/pub/prod/rep/ күрсәтелгән реестр Радиоэлектрон продукцияне ике дәрәҗәгә бүлү системасын гамәлгә ашыруны исәпкә алып урнаштырылган. Шулай итеп, реестрдан алынган мәгълүматны куллану максатларында күрсәтелгән адреслар буенча Сәнәгатьнең дәүләт мәгълүмат системасы сайтында урнаштырылган мәгълүматны куллану мөмкин. Шул ук вакытта тиешле телекоммуникация җиһазлары аерым реестрны тәшкил итми, ә Россия Радиоэлектрон продукциясенең бердәм реестрының бер өлеше булып тора.

Исегезгә төшерәбез, «Дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәтләр сатып алуны гамәлгә ашырганда Россия Федерациясе территориясендә радиоэлектрон продукция җитештерүне стимуллаштыру чаралары турында, Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2016 елның 16 сентябрендәге 925 номерлы карарына үзгәрешләр кертү һәм Россия Федерациясе Хөкүмәтенең кайбер актларының үз көчләрен югалтуын тану турында» (алга таба 878 номерлы карар) әлеге карар белән расланган исемлеккә кертелгән Радиоэлектрон продукцияне сатып алуны гамәлгә ашырганда заказчы чит илләрдән килгән Радиоэлектрон продукцияне китерү турында тәкъдимнәр булган барлык гаризаларны кире кага (дәүләтләрдән тыш – Евразия икътисади берлеге әгъзалары), сатып алуда катнашу өчен Хәбәр итү таләпләрен канәгатьләндерүче бер (яки аннан да күбрәк) гариза бирелгән, анда Радиоэлектрон продукция китерү турында тәкъдим бар, аның туган иле Евразия икътисади берлеге әгъзалары булган дәүләтләр генә. 878 номерлы карарның 3.2 пункты, 3.3 пункты нигезендә, сатып алуны гамәлгә ашырганда 878 номерлы карарда каралган чикләүләр билгеләнгән очракта, сатып алуда катнашучыга Россия Радиоэлектрон продукциясенең бердәм реестрыннан яки Евразия сәнәгать товарлары реестрыннан реестр язмасы номерын күрсәтергә (декларацияләргә) кирәк.

Документ: Россия Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының 2023 елның 19 июнендәге ПГ-11-5673 номерлы хаты