Контрактны имзалаганда, сатып алу N 126н Боерыгы гамәлгә керсә, товар күләмен арттырырга мөмкинме?

2023 елның 13 сентябре, чәршәмбе

Үз хатында Россия Финанс министрлыгы белгечләре аңлатканча, контракт проектын формалаштырганда һәм урнаштырганда заказчы, Россия Финанс министрлыгының 04.06.2018 N 126н боерыгы белән каралган төшүне исәпкә алып, җиңүче тәкъдим иткән контракт бәясе белән контрактның башлангыч (максималь) бәясе арасындагы аермадан артмаган суммага китерелә торган товар күләмен арттырырга хокуклы.

Исегезгә төшерәбез, контракт проектын формалаштырганда һәм урнаштырганда заказчы (44нче Федераль законның 22нче маддәсенең 24нче өлешендә каралган очрактан тыш) китерелә торган товар күләмен 44нче Федераль законның 51нче маддәсенең 2нче өлешендәге "б" пунктчасында каралган контракт бәясе белән контрактның башлангыч (максималь) бәясе арасындагы аермадан артмаган суммага арттырырга хокуклы. Шул ук вакытта товар берәмлегенең бәясе контракт бәясен хәбәрдә каралган товар күләменә бүлүдән аерым дип билгеләнгән берәмлекнең бәясеннән артмаска тиеш. Катнашучы мондый шартларда фикер каршылыклары протоколын формалаштыру юлы белән контракт төзүдән баш тартырга хокуклы (44 нче Федераль законның 51 статьясының 2 өлеше 2 пункты).

Документ: Россия Финанс министрлыгының 2023 елның 25 августындагы 24-06-06/80771 номерлы хаты