Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты вәкилләре Чебоксар шәһәрендә сатып алулар буенча төбәкара конференциядә катнаштылар

2023 елның 11 августы, җомга

2023 елның 9-10 августында Чуваш Республикасы башкаласы Чебоксар шәһәрендә «яңа чакырулар шартларында контракт системасы» темасына төбәк-ара конференция узды, анда Россиянең төрле почмакларыннан 500ләп башкарма хакимият органнары вәкилләре һәм сатып алулар буенча белгечләр катнашты.
Чарада сатып алулар өлкәсендә дипломы булган экспертлар, Россиянең Монополиягә каршы федераль хезмәте вәкилләре, Коррупциягә каршы экспертиза буенча Экспертлар, Мәскәү өлкәсе Баш контроль идарәсе начальнигының беренче урынбасары О.г. Дьяченко, Чувашия Республикасының Конкурентлык сәясәте һәм тарифлар буенча хезмәте җитәкчесе Надежда Колебанова чыгыш ясады. Чыгыш ясаучылар конференциядә катнашучылар белән үз тәҗрибәләре һәм сатып алу эшчәнлеге һәм санкцияләр шартларында кризиска каршы чаралар куллану өлкәсендә куркынычсыз һәм нәтиҗәле карарлары белән уртаклаштылар.
Конференциянең темалары Дәүләт һәм муниципаль сатып алулар өлкәсендәге яңалыклар, хокукны куллану практикасы аспектлары, контроль органнарын тикшерүнең актуаль практикасын исәпкә алып нәтиҗәле карарлар булды. Эшлекле программа кысаларында структуралы контрактка күчүгә, сатып алуларда автоплатежларга аерым игътибар бирелә.
Мәскәү өлкәсе Баш контроль идарәсе начальнигының беренче урынбасары Олег Дьяченко конференциядә катнашучылар белән сатып алу объектын һәм контрактның башлангыч (максималь) бәясен цифрлаштыру өлешендә Мәскәү өлкәсенең цифрлы карарлары белән җентекләп уртаклашты.
Татарстан Республикасын сатып алулар буенча Дәүләт комитеты хезмәткәрләре - үзәкләштерелгән сатып алулар бүлеге башлыгы Анастасия Суркова һәм сатып алуларны методологик тәэмин итү бүлегенең әйдәп баручы киңәшчесе Александр Спасова тәкъдим итте, алар федераль экспертларга кызыксындырган сораулар бирделәр, сатып алу процедураларын үткәрү тәҗрибәсе белән уртаклаштылар, аерым алганда, сатып алуларны үзәкләштерү. » Мондый дәрәҗәдәге чаралар үткәрү, тәҗрибә уртаклашу, сатып алу өлкәсе проблемаларын тикшерү һәм аларны хәл итү вариантларын бергәләп эзләү, һичшиксез, Татарстан Республикасының да, гомумән, Россиянең дә сатып алу өлкәсен үстерүгә ярдәм итә", - дип билгеләп үтте Александра Спасова.