2023 елның 20 июлендә түгәрәк өстәл узды: "Икътисадны структур үзгәртеп кору максатларында сатып алу эшчәнлеген көйләүче законнарны камилләштерү"

2023 елның 25 июле, сишәмбе

Федерация Советының Бюджет һәм финанс базарлары комитеты рәисенең беренче урынбасары Сергей Рябухин 2023 елның 20 июлендә «икътисадны структур үзгәртеп кору максатларында сатып алу эшчәнлеген көйләүче законнарны камилләштерү»темасына түгәрәк өстәл үткәрде.
Фикер алышуда РФ сенаторлары Василий Иконников, Николай Любимов, Евгений Савченко, Александр Шендерюк-Жидков, Федераль казначылык җитәкчесе урынбасары Анна Катамадзе, РФ Хисап палатасының сатып алулар һәм энергетика комплексы өлкәсендә аудит департаменты директоры Андрей Ткаченко, Россия Федераль суд приставлары хезмәтенең дәүләт заказын урнаштыруны контрольдә тоту идарәсе башлыгы урынбасары Людмила Матвеева, Россия Федераль суд приставлары хезмәтенең РФнең 40 субъекты, алар арасында Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаутдинов, шулай ук экспертлар бар.
Сенатор бу проблеманың ил икътисадына моңарчы күрелмәгән санкцияләр басымы шартларында аеруча актуаль булуын билгеләп үтте. Ул хәбәр иткәнчә, Федерация Советы контракт системасының нәтиҗәлелеге белән бәйле мәсьәләләрне даими контрольдә тота.
Сергей Рябухин сөйләвенчә, РФ Хөкүмәте, РФ Финанс министрлыгы һәм закон чыгаручыларның уртак тырышлыгы белән контракт системасын тулаем төзекләндерү буенча зур эш башкарылган.
"Аерым алганда, сатып алуларны гамәлгә ашыру процедуралары шактый гадиләштерелгән һәм унификацияләнгән, барлык сатып алу эшчәнлеген электрон төргә күчерү өчен нигезләр булдырылган. Заказчылар үз ихтыяҗларын тизрәк канәгатьләндерү ягыннан моңарчы күрелмәгән йомшартуларга ия, ә тәэмин итүчеләр, әгәр хокук бозулар башкаручыдан бәйсез сәбәпләр аркасында килеп чыккан очракта, яңа шартларда контрактларны дәүләт тарафыннан санкцияләрсез үтәү мөмкинлеге алды», — дип санады парламентарий.
РФ Финанс министры урынбасары Алексей Лавров үз чыгышында ведомствоның импортны алмаштыруны оптимальләштерү турында закон проекты өстендә эш алып баруын сөйләде. "Аның асылы - хәзерге режимны радикаль рәвештә гадиләштерү. Барлык исемлекләрне һәм көйләүне без берләштерергә һәм шуның белән барысын да күпкә тизрәк, гадирәк һәм аңлаешлырак итәргә тәкъдим итәбез.
Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаутдинов икътисадны структур үзгәртеп кору максатларында законнарны камилләштерү сыйфатында чыгышында конкуренция үсеш дәрәҗәсенә һәм кече һәм урта эшкуарлык субъектларыннан сатып алулар күләменә уңай йогынты ясый ала торган механизм тәкъдим итте. "Кертү идеясен Татарстан Республикасы Дәүләт заказы агентлыгы директоры Яков Вениаминович Геллер тәкъдим итте һәм аны һәрьяклап эшли. Асылы түбәндәгечә: подрядчыга төп контрактны үтәү өчен кирәкле продукцияне үз эченә алган ачык электрон ресурста төзелгән контракт буенча эшләр башкару өчен товарлар сатып алу бурычын йөкләргә тәкъдим ителә», - дип билгеләп үтте Искәндәр Баһаутдинов.
Түгәрәк өстәл эшенең нәтиҗәләре буенча сатып алу эшчәнлеген көйләүче законнарны алга таба камилләштерү буенча тәкъдимнәр әзерләнәчәк.