Беренчел дәүләт сатып алуларында тәкъдим белән кабат күрсәтелгән бәя арасындагы аерманы түләтергә ярамый.

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Заказ бирүче сатып алулар җиңүчесен 4,8 млн сум бәясеннән билгеләде, әмма контролерлар аның нәтиҗәләрен гамәлдән чыгарырга кушты. Суд аларның карарын дөрес түгел дип таныды.
Сатып алуны кабат игълан иттеләр. Бәяләр төшү аркасында беренчел сатып алуда җиңүче үзенекен шактый киметте. Аның белән килешү төзеделәр һәм бәясе 3,4 млн сум тәшкил итте.
Җиңүче монополиягә каршы хезмәттән беренчел сатып алулар нәтиҗәләре буенча төзергә мөмкин булган контракт бәясенең һәм кабат нәтиҗә буенча контракт бәясе арасындагы аерманы түләтүне таләп итте. Нәкъ менә шулар аркасында зарар килеп чыкты бит.
Суд моны законлы дип саный: әгәр контролерлар карары булмаса, җиңүче 4,8 млн сумлык контракт төзи алган булыр иде.
Апелляция һәм кассация башка позицияне алды:
контролерлар гамәлләре һәм ычкынган файда арасында сәбәп-тикшерү элемтәсе юк, чөнки контрактның бәясен аларның хокукый ихтыярыннан тыш билгеләү;
кабат сатып алуны шул ук күләмгә элеккеге НМЦК буенча да игълан иттеләр.