9 ай эчендә үзәкләштерелгән сатып алулар Татарстан заказчыларына 185 миллион сумнан артык акчаны янга калдырырга ярдәм итте

2024 елның 7 октябре, дүшәмбе

2024 ел башыннан Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты тарафыннан 513 үзәкләштерелгән сатып алу уздырылган. Алар ачык конкурслар, электрон формада аукционнар һәм котировкалар соратып алу форматында гамәлгә ашырылды. Бюджет акчаларын экономияләү 6 процентка якын тәшкил итте. Бу хакта бүген ведомствода атналык киңәшмәдә җитәкче Марат Зиатдинов хәбәр итте.

Заказ бирүчеләр өчен транспорт чаралары, компьютер техникасы һәм челтәр җиһазлары, картриджлар, җиңел сәнәгать эшләнмәләре, инновацион нанотехнологик продукция һ.б. сатып алынды. сатып алынган товарларның һәм хезмәт күрсәтүләрнең гомуми суммасы 3 млрд. 158 млн. сум тәшкил итте. Бюджет чыгымнарын 185 млн. сумнан артык киметүгә ирешелде.

"Эш механизмнарын, резервларны һәм процессларны автоматлаштыру мөмкинлекләрен даими камилләштерергә кирәк. Максималь нәтиҗәгә омтылырга, иң яхшы тәҗрибәләрне кулланырга кирәк. Бу аукционнар өзелү куркынычын киметергә, китерелә торган продукциянең сыйфатын күтәрергә һәм сатып алулар күләмен арттыру исәбенә финанс чыгымнарын киметергә мөмкинлек бирәчәк», - дип ассызыклады Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты рәисе.

Сатып алуларны үстерү үзәге базасында кулланучыларга ярдәм итү өчен дәүләт комитеты республика заказчыларына оператив мәгълүмати-консультацион ярдәм күрсәтә. 589 мөрәҗәгать эшкәртелгән. Моннан тыш, сатып алулар өлкәсендә белгечләрнең квалификациясен билгеләү һәм аларга ярдәм итү максатларында белем бирү чаралары һәм автоматлаштырылган тестлар үткәрелә.