7 июньдә «Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль сатып алулар турында " брифинг узды

2024 елның 7 июне, җомга

Татмедиа матбугат үзәгендә «Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль сатып алулар турында» брифинг узды, аның спикерлары: Татарстан Республикасы Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты рәисе вазыйфаларын башкаручы Искәндәр Баһаутдинов, Татарстан Республикасы Хисап палатасы аудиторы Александр Якупов һәм «Татарстан Республикасы сатып алуларны үстерү үзәге » Акционерлык җәмгыяте генераль директоры Нияз Газиев.

Искәндәр Баһаутдинов 2024 елда Татарстан Республикасын сатып алу турында сөйләде. Контракт системасы турындагы закон нигезендә республика заказчылары тарафыннан 70,4 млрд.сумлык хәбәрләр бастырылган. Төзелгән контрактлар нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын экономияләү 1,5 миллиардка якын тәшкил итә.

Шул исәптән муниципаль заказчылар тарафыннан 5,0 млрд.сумлык хәбәрләр бастырылган. Муниципаль контрактлар нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын экономияләү 4,1% тәшкил итте.

2024 елда 102,6 млрд.сумлык контрактлар төзелгән, шул исәптән муниципаль заказчылар тарафыннан 10 млрд. сумга якын.

Төзелгән контрактларның гомуми бәясенең 6,1 процентын аз күләмле сатып алулар тәшкил итә. Мондый контрактлар барлыгы 6,7 млрд.сумга төзелгән.

Кече эшмәкәрлек субъектлары белән төзелгән контрактлар суммасы 35 млрд. сум тәшкил итте.

Үз функцияләрен башкару кысаларында Дәүләт комитеты тарафыннан 1 176,8 млн.сумлык 247 үзәкләштерелгән сатып алу башкарылган.

Сатып алу процедуралары нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын экономияләү дәрәҗәсе 7,7% ка җитте.

Килешүләр кысаларында аерым юридик затлар өчен Дәүләт комитеты тарафыннан 388,8 млн сумлык 199 сатып алу урнаштырылган. Төзелгән контрактлар нәтиҗәләре буенча Экономия 9% (32,4 млн.сум) тәшкил итте.

Александр Якупов Татарстан Республикасы Хисап палатасы тарафыннан ачыклана торган сатып алулар өлкәсендәге хокук бозулар турындагы докладында хәбәр иткәнчә, узган ел йомгаклары буенча Хисап палатасы тарафыннан сатып алуларны гамәлгә ашырганда ачыкланган хокук бозуларның гомуми күләме 284,8 млн.сум тәшкил иткән.

Бу бозуларның структурасы:

башкарылган эшләр күләмен арттыру;

техник бирем шартларына туры килмәгән товар кабул итү;

- заказчыларның шартларын бозган очракта контрактлардан штраф санкцияләрен түләтү хокукын гамәлгә ашырмаулары;

товарларны сату үткәрмичә сатып алу.

Нияз Газиев сатып алулар һәм аларны ел саен сынау буенча республика белгечләренең квалификациясен күтәрү тәҗрибәсе белән уртаклашты.