Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты монополиягә каршы федераль хезмәтнең Татарстан идарәсе турында фикер алышуларда катнашты

2024 елның 31 мае, җомга

31 майда Казанда Россия Федераль монополиягә каршы хезмәтенең Татарстан идарәсенең контроль-күзәтчелек эшчәнлеге турында фикер алышулар узды, анда дәүләт һәм муниципаль сатып алулар, хакимият органнарын контрольдә тоту, реклама һәм табигый монополияләр субъектлары өлкәсендә практика тәкъдим ителде.

Фикер алышулар барышында дәүләт һәм муниципаль сатып алуларда катнашучылар рөхсәт иткән төп хокук бозулар билгеләнде:

контракт проектында һәм хәбәр итүдә төрлечә укыла: контрактны үтәүне тәэмин итүнең төрле шартлары, товарны башкаруның төрле сроклары/җибәрү;

милли режимны кулланмау (тыюлар, чикләүләр, рөхсәт шартлары);

- товарларның, эшләрнең һәм хезмәтләрнең гамәлдә булмаган норматив-хокукый актларга туры килүен билгеләү, күрсәткечләрне ГОСТларга туры килмичә, нигезләмәсез күрсәтү;

-проект-смета документларын тулы күләмдә урнаштырмау;

- сатып алуда катнашучыларга карата законсыз таләпләр (тәҗрибә булу, лицензияләр, үз-үзен көйләүче оешмалар һ. б.);

- РФ Хөкүмәтенең 29.12.2021 no 2571 карары буенча башкарылган эш тәҗрибәсе булу турында өстәмә таләпләр билгеләмәү.

Шулай ук реклама һәм табигый монополияләр субъектлары эшчәнлеге өлкәсендәге проблемалар да фикер алышуның мөһим аспекты булды. Бу өлкәләр шулай ук базарда катнашучылар өчен гадел шартлар булдыру һәм кулланучылар мәнфәгатьләрен яклау өчен җентекләбрәк контроль һәм көйләү таләп итә. Киләчәктә мөмкин булган бозуларны булдырмас өчен норматив базаны һәм контроль механизмнарын яхшырту буенча тәкъдимнәр ясалды.

Мондый чаралар дәүләт сатып алулары практикасын һәм хакимият органнары эшчәнлеген контрольдә тотуны яхшыртуда мөһим адым булып тора. Алар сатып алу процессының ачыклыгын һәм нәтиҗәлелеген арттырырга, шулай ук мөмкин булган бозуларны ачыкларга һәм бетерүгә ярдәм итә. Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча Дәүләт комитеты хезмәткәрләре җәмәгать фикер алышуларында катнаштылар һәм сатып алу процессын яхшырту өстендә эшләү өчен аларның нәтиҗәләрен игътибарга алдылар.