Россия Федерациясенең яңа субъектлары территорияләрендә сатып алуларны гамәлгә ашыруның аерым тәртибе озайтылды

2023 елның 7 декабре, пәнҗешәмбе

2024 елга Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе, Херсон өлкәсе дәүләт ихтыяҗларын һәм аларның территорияләрендәге муниципаль берәмлекләрнең ихтыяҗларын тәэмин итү өчен сатып алу үзенчәлекләре гамәлдә, алар Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2022 елның 31 декабрендәге карарының 2 пунктында билгеләнгән. 2559 "Хәрби хәл режимын тәэмин итү чаралары һәм Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе, Херсон өлкәсе Дәүләт ихтыяҗларын тәэмин итү өчен сатып алуларны планлаштыру һәм гамәлгә ашыру үзенчәлекләре турында һәм аларның территорияләрендәге муниципаль берәмлекләрнең кайбер актларына үзгәрешләр кертү турында" (алга таба - 2559 номерлы карар).

Моннан тыш, дәүләт һәм муниципаль учреждениеләр, шулай ук хәрби хәл кертелгән территорияләрдә эшләүче дәүләт һәм муниципаль унитар предприятиеләр заказчыларга тиңләштерелә, алар 2559 номерлы карарның 1 пунктының а пунктчасы нигезендә бердәнбер контрагенттан сатып алуларны гамәлгә ашырырга хокуклы.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 30.11.2023 елның 2039 номерлы карары агымдагы елның 9 декабрендә үз көченә керәчәк.

Исегезгә төшерәбез, 2559 номерлы карарның 2 пунктындагы "б" пунктчасы нигезендә заказчылар Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе, Херсон өлкәсе дәүләт ихтыяҗларын һәм аларның территорияләрендә урнашкан муниципаль берәмлекләрнең муниципаль ихтыяҗларын тәэмин итү өчен сатып алуларны гамәлгә ашырганда 19, 20, 30 статьялары, 31 статьясының 2-4 өлеше, 38 статьясының 6 өлеше һәм 5 статьясының 5 өлеше нигезләмәләренә таянмаска хокуклы 44 нче Федераль законның 39 нчы пункты. Моннан тыш, әлеге заказчылар хәрби хәл кертелгән территорияләрдә сатып алулар өчен билгеләнгән кагыйдәләр буенча бердәнбер контрагенттан сатып алуларны гамәлгә ашырырга хокуклы.

Документ: Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2023 елның 30 ноябрендәге 2039 номерлы карары

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos