Федераль казначылык машина укыла торган ышаныч кәгазьләренең нәрсә икәнен һәм аларны ЕИСта ничек кулланырга кирәклеген сөйләде

2023 елның 3 октябре, сишәмбе

29 сентябрьдә сатып алулар өлкәсендә бердәм мәгълүмат системасына машина укыла торган ышанычнамәләрне (алга таба - гадәттән тыш хәлләр министрлыгы) кертү буенча Федераль казначылык киңәшмәсе узды https://zakupki.gov.ru (алга таба ГИС ЕИС) һәм ГИС Россия Федерациясенең Интернет мәгълүмати-телекоммуникация челтәрендәге рәсми сайты https://torgi.gov.ru (алга таба ГИС ТОРГИ).

2024 елның 1 сентябреннән 44-ФЗ һәм 223-ФЗ кысаларында сатып алуда катнашучыларның барысы да МЧД эшендә кулланылырга тиеш булачак. Бу вакытка кадәр документларга МЧД кулланмыйча квалификацияле электрон имза ярдәмендә кул куярга мөмкин.
2 октябрьдән заказчылар һәм тәэмин итүчеләр ЕИСКА машина укыла торган ышаныч кәгазе бирә ала. Сатып алулар өчен кирәкле ышаныч кәгазьләре бары тик ЕИСта гына формалаштырыла һәм урнаштырыла. МЧДНЫҢ башка мәгълүмат системаларыннан килмәячәкләр. МЧДНЫ 44-ФЗ буенча бирү өчен өч адым үтәргә кирәк:

1 нче адым. МЧС кирәк булган хезмәткәрләргә керү хокукларын көйләгез.
Шәхси кабинетта «Администрация " бүлегендә «оешма кулланучылары»пунктына күчегез. Хезмәткәрне сайлагыз һәм «теркәлү мәгълүматлары»төймәсенә басыгыз. «Керү хокуклары» бүлегендә хезмәткәргә кирәкле хокукларны сайлагыз һәм «сакларга»басыгыз. МЧД кирәк булган керү хокукы янында махсус иконка барлыкка киләчәк. Мәсәлән, МЧССЫЗ сатып алу турында хәбәр урнаштыру мөмкин түгел.
2 нче адым. Ышаныч кәгазен тутырыгыз.
«Хәбәр итү» бүлегендә «ышанычлылык бирү»пунктын сайлагыз. Экранда ышаныч кәгазе күренәчәк. Мәгълүматның бер өлеше документта автомат рәвештә тутырылачак, калган мәгълүматны кул белән тулыландырырга кирәк.

Өченче адым. Ышаныч кәгазенә кул куегыз.
Ышаныч кәгазенең экран формасына «мин әлеге мәгълүматны электрон имза белән имзалауга һәм аны ЕИС ышаныч кәгазьләре реестрына урнаштыруга ризамын»дигән билге куегыз. Ике төймәгә басыгыз: «язылу»һәм "урнаштыру".
Шул ук рәвешле 223-ФЗ буенча МЧД «оешма кулланучылары»бүлегендә формалаша. Барлык ышаныч кәгазьләре дә бертөрле формада һәм ЕИС ышаныч кәгазьләре реестрына саклауга тапшырылачак. Реестрны оешма җитәкчесе дә, хезмәткәре дә ышанычлы кеше буларак карый ала. Документ бастырылачак яки йөкләнәчәк.

Машина укыла торган ышаныч кәгазе ЕИСКА барлык электрон документлар составында кулланучының шәхси кабинеты аша керәчәк. МЧД ярдәмендә имзаланган документ янында тиешле иконка пәйда булачак. Иконканы басканда, ышаныч кәгазен һәм ышанычлы кеше, вәкил һәм ышанычлы затлар турында мәгълүматны күрегез.
Контрактны имзалау этабы мисалында казначылык белгечләре заказчы һәм тәэмин итүче МЧДНЫ мәйданчыкта һәм системада ничек кулланачагын сөйләделәр. Йомгаклау протоколы урнаштырылганнан соң заказчы контракт проектын имзасыз төзи һәм җибәрә. Машина укыла торган ышаныч кәгазе башта сатып алу җиңүчесенә кирәк булачак. Әгәр контрактны оешма җитәкчесе имзалый икән, ышаныч кәгазе кирәк булмаячак, әгәр имзаны башка кеше куйса – МЧД кирәк. Схемада МЧД мәйданчыгы операторының заказчыга ничек килүен карагыз.

Әгәр контрактка ышаныч кәгазендә мондый гамәлләргә вәкаләте булмаган башка кеше кул куйса, заказчы җиңүчене контракт төзүдән качкан дип таный (44-ФЗ номерлы законның 51 маддәсе).
МЧД белән эшләгәндә дүрт кагыйдәне исәпкә алыгыз:
1) Әгәр дә ЕИСта хезмәткәрнең вәкаләтләре исемлеген киңәйтсәң, бу вәкаләтләргә яңа МЧД бирергә кирәк;
2) әгәр дә гадәттән тыш хәлләр министрлыгы алдынгы тәртиптә бирелгән булса, ә ышанычлы кешенең ышаныч кәгазе гамәлдән чыгарылган яки кире алынган булса, бирелгән барлык ышаныч кәгазьләре автомат рәвештә гамәлдән чыгарылачак;
3) МЧД гамәлдә булу вакыты тәмамланса, Яңа ышаныч кәгазе бирергә кирәк. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының вакыты автомат рәвештә озайтылмый;
4) үлем, эштән азат итү, банкротлык, МЧД ышаныччысын бетерү очрагында, аны ышанычсыз эш итәргә хокуклы яңа кеше гамәлдән чыгарганчы, эш итәчәк.

Федераль казначылык материаллары белән кулланучының шәхси кабинетында ЕИС сайтында, шулай ук Татарстан Республикасы Сатып алулар буенча дәүләт комитетының рәсми сайтында «44-ФЗ буенча заказчылар өчен мәгълүмат» - «файдалы мәгълүмат (презентацияләр, видеоматериаллар)» бүлекләрендә яки сылтама буенча күчеп монда танышырга мөмкин.