44 нче Федераль закон нигезендә медицина әйберләрен сатып алганда лотлар формалаштыруга таләпләр төзәтелгән

2023 елның 14 сентябре, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясе хөкүмәте "дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен сатып алу объекты булган медицина эшләнмәләрен сатып алуны гамәлгә ашырганда лотлар формалаштыруны таләп итү турында" Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 19.04.2021 ел, 620 номерлы карарының 1 пунктында каралган лотлар формалаштыруга таләпләр кулланылмый торган очраклар исемлеген тулыландырды (алга таба - 620 номерлы карар). Мәсәлән, 620 номерлы карарның 2 пунктының яңа редакциясе нигезендә әлеге таләп медицина эшләнмәләрен сатып алганда да кулланылмый, аларның нәтиҗәләре буенча 44 номерлы Федераль законның 111.4 статьясына ярашлы рәвештә каршы инвестиция йөкләмәләре белән контракт төзелә.

Күрсәтелгән үзгәрешләр Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 12.09.2023 елның 1479 номерлы карары рәсми рәвештә басылып чыкканнан соң 7 көн узгач үз көченә керәчәк һәм сатып алуларны гамәлгә ашыру белән бәйле мөнәсәбәтләргә карата кулланылмаячак, аларны гамәлгә ашыру турында хәбәрләр сатып алулар өлкәсендә бердәм мәгълүмат системасында урнаштырылган, чакырулар күрсәтелгән көнгә кадәр, шул исәптән контрактлар реестрына кертелгән контрактларга да күрсәтелгән дата.

Исегезгә төшерәбез, 620 номерлы карарның 1 пункты нигезендә, лотның башлангыч (максималь) бәясе 600 мең сумнан артып китсә, төрле төрдәге бер контракт (бер лот) предметы була алмый - алдагы елда аларны сатып алу өчен акча күләме 50 миллион сумнан кимрәк булган заказчылар өчен - 1 миллион сум - 50 миллионнан 100 миллион сумга кадәр акча күләме булган заказчылар өчен-һәм 1,5 миллион сум-100 миллион сумнан артык акча белән.

Документлар: Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2023 елның 12 сентябрендәге 1479 номерлы карары