4 декабрьдә Казанда сатып алулар өлкәсендә Бөтенроссия форумы узды.

2019 елның 6 декабре, җомга

Чарада Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миннеханов катнашты.

Форум Дәүләт һәм муниципаль сатып алулар системасында катнашучы көйләүчеләр, контролерлар, заказчылар, сатып алуларда катнашучылар арасында ачык «турыдан-туры диалог» өчен уникаль мәйданчык булды.

Федераль казначылык җитәкчесе урынбасары А.Т. Катамадзе муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен сатып алулар өлкәсендә контракт системасы турында Россия Федерациясе законнарын камилләштерү һәм ЕИС үсеше перспективалары сорауларына игътибар итте.

Россия Федерациясе монополиягә каршы федераль хезмәтенең дәүләт заказын урнаштыруны контрольдә тоту идарәсе башлыгы урынбасары Д.Г. Тукай сатып алулар өлкәсендә контрольне гамәлгә ашыру буенча Россия МФХ практикасы турында сөйләде. Бәхәсле мәсьәләләр буенча киңәшләр бирде.

2019-2020 елларда контракт системасы турындагы Законның төп үзгәрешләренә күзәтү белән дәүләт һәм регламентлаштырылган сатып алулар, конкурентлы сәясәт һәм коррупциягә каршы технологияләр институтының Эксперт-консультация үзәге өлкән икътисадчысы т. Н.Песегова чыгыш ясады.

«Удмуртия Республикасы Сатып алулар төбәк үзәге» ДКУ җитәкчесе Р.В. Ефимов, Самара өлкәсе Сәүдә Оешмасы Баш идарәсе җитәкчесе Н.И. Катина, Ленинград өлкәсе дәүләт заказы комитеты рәисе Д.И. Толстых һәм Пермь крае сатып алулар өлкәсендә контракт системасын җайга салу буенча министр вазыйфаларын башкаручы П.А. Заргарян төбәкләрдә сатып алулар үткәрү тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.

Сатып алуларны цифрлаштыру турында «Татарстан Республикасы Дәүләт заказы, инвестицияле эшчәнлек һәм төбәкара элемтәләр агентлыгы» АҖ генераль директоры Я.В. Геллер сөйләде.

Форум барышында дәүләт һәм муниципаль сатып алулар өлкәсендә законнарны камилләштерү, шулай ук эшкуарлык активлыгын стимуллаштыру, коррупциягә каршы көрәш ысулларын камилләштерү һәм бюджет акчаларын нәтиҗәсез файдалану буенча тәкъдимнәр билгеләнде.

Форумда 400 дән артык кеше катнашты.