Россия Федерациясе Югары суды: 44-ФЗ номерлы законның 112 статьясындагы 65.1 өлешенә ярашлы рәвештә контракт шартларын нигезле үзгәртү законлы булып санала

2024 елның 3 июне, дүшәмбе

2021 елның апрелендә муниципаль район администрациясе һәм подрядчы арасында төзелеш эшләрен башкаруга контракт төзелгән. Эшләрне 2022 елның 1 сентябренә кадәр башкарырга кирәк иде. Шул ук вакытта өстәмә килешү буенча эшләрне башкару вакыты 2022 елның 15 ноябренә кадәр озайтылды. Шул ук вакытта 2022 елның сентябрендә үткәрелгән прокурор тикшерүе нәтиҗәләре буенча, башта килешкән эшләрне башкару срогын бозу ачыкланган. Шуңа бәйле рәвештә подрядчының вазифаи затлары Россия Федерациясе Административ хокук бозулар кодексының 7.32 маддәсенең 7 өлеше нигезендә административ җаваплылыкка тартылды.

Тиешле карар чыгарып, мировой судья подрядчыдан бәйсез шартлар булмау турында нәтиҗәгә килә, шуңа күрә, судья фикеренчә, контрактны үтәү срогын озайту турында контрактка өстәмә килешү төзү сатып алулар өлкәсендә контракт системасы принципларына каршы килә.

Югары суд инстанцияләре дә мировой судья нәтиҗәләре белән килешә. Шул ук вакытта РФ Югары Советы судьясы түбәндәге судларның нәтиҗәләрен вакытыннан алда дип таныды.

Аерым алганда, Россия Федерациясе Югары судының тиешле карарында контрактка үзгәрешләр кертү кирәклеге проект документациясенә үзгәрешләр кертү кирәклеге белән бәйле дип билгеләнә. Шул ук вакытта җәмәгать судьясының контрактның башлангыч шартларына төзәтмәләр кертүнең рөхсәт ителмәве турындагы нәтиҗәләре 2022 елда Контракт системасы турындагы законнарга кертелгән үзгәрешләрне исәпкә алмыйча ясалды, алар нигезендә контрактның мөһим шартларын яклар килешүе буенча үзгәртү хокукый нормалар белән билгеләнгән шартлар җыелмасын үтәү шарты белән рөхсәт ителә. Шулай ук муниципаль контракт буенча финанслауның тиешле лимитлары 2023 елга күчерелгәнлеге билгеләп үтелә.

Административ хокук бозу турындагы эш җәмәгать судьясына яңадан карауга җибәрелгән.

Документ: Россия Федерациясе Югары судының суд практикасына күзәтү N 1 (2024) (утв. Россия Федерациясе Югары Суды Президиумы тарафыннан 2024 елның 29 маенда).

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos.