Финанс министрлыгы 44-ФЗ номерлы Закон буенча сатып алуларны гамәлгә ашырганда демпингка каршы чараларны куллану тәртибе турында сөйләде

2024 елның 20 мае, дүшәмбе

Министрлык белгечләре, аерым алганда, заказчыларның 2024 елның 31 декабренә кадәр контрактның үтәлешен тәэмин итү, гарантия йөкләмәләрен тәэмин итү таләпләрен билгеләмәүнең 44-ФЗ номерлы Законының 112 статьясының 64.1 өлешендә каралган хокуклары турында искәрттеләр (контрактта аванс түләү каралган һәм шул ук вакытта аванс өлешендә исәп-хисаплар казначылык озата баруына дучар ителмәгән очракта гына). Шул ук вакытта хатта, әгәр заказчы контрактның үтәлешен тәэмин итү таләпләрен, конкурс һәм аукцион үткәргәндә антидемпинг чараларын билгеләмәсә, 44-ФЗ номерлы 37 Закон кулланылмый.

Исегезгә төшерәбез, 44-ФЗ номерлы законның 37 статьясының 1 өлеше нигезендә, конкурслар һәм аукционнар үткәргәндә демпингка каршы чаралар, әгәр сату барышында тәкъдим ителгән булса, кулланыла:

- контракт бәясе, ул НМЦКдан 25% һәм аннан да түбәнрәк, яки

- товар, эш, хезмәт берәмлекләренең бәяләре суммасы, ул күрсәтелгән берәмлекләрнең башлангыч бәяләре суммасыннан 25% һәм аннан да түбәнрәк.

Шул ук вакытта күрсәтелгән чаралар җиңүчегә контрактны үтәүне тәэмин итүне сатып алу турында хәбәр итүдә күрсәтелгән зурлык белән чагыштырганда арттырылган күләмдә бирүне таләп итүдән гыйбарәт.

Документ: Россия Финанс министрлыгының 2024 елның 21 мартындагы 24-06-06/25415 номерлы хаты

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos