Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты төбәкләрнең сатып алу эшчәнлеге нәтиҗәлелеге индексы лидеры дип танылды

2023 елның 21 декабре, пәнҗешәмбе

«РОСТ» дәүләт, муниципаль һәм корпоратив сәүдә өлкәсендәге оешмалар һәм белгечләр Ассоциациясе Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитетын төбәкләрнең сатып алу эшчәнлеге нәтиҗәлелеге индексы лидеры дип таныды.
Дәүләт комитетына «сатып алу эшчәнлеге нәтиҗәлелегенең югары индексы»номинациясендә сертификат һәм кубок тапшырылды.

Нәтиҗәлелек индексы «үсеш» ассоциациясе тарафыннан инде берничә ел дәвамында исәпләнә һәм сатып алулар өлкәсендә закон чыгаручыга һәм регуляторга төбәк вәкаләтле органнары позициясен «трансляцияләү» механизмын булдыруга, сатып алулар өлкәсендә бердәм һәм дөрес хокук куллану максатларында реаль норматив, методик, консультатив ярдәмне тәэмин итүгә юнәлдерелгән.

Индексны исәпләгәндә төбәкнең сатып алу эшчәнлеген чагылдырган күрсәткечләр исәпкә алына, шул исәптән: кече эшмәкәрлек субъектлары вәкилләренең сатып алуларда катнашуы, конкуренция дәрәҗәсе, конкурентлык ысуллары белән сатып алуларны үткәрү өлеше һәм нигезле дип танылган шикаятьләр өлеше.

"Мондый югары бәягә төбәктә сатып алуларны гамәлгә ашыруның нәтиҗәле сәясәте, төбәк һәм муниципаль заказчыларның конкуренцияне тәэмин итүгә, сатып алу процессын оештыруда цифрлы технологияләрне үстерүгә юнәлдерелгән җайга салынган эше ярдәмендә ирешелде. Моннан тыш, без заказчылар белән даими методологик эш алып барабыз, аларның эшенең профессиональлеген арттырабыз. Дәүләт сатып алулары системасын алга таба үстерү буенча эшне дәвам итәргә планлаштырабыз», — дип сөйләде Дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаутдинов.