Контракт буенча түләүне тоткарлаган өчен, хәтта үзәкләштерелгән бухгалтерия исәп-хисапны алып барса да, учреждение җитәкчесенә штраф салына

2023 елның 21 ноябре, сишәмбе

Сатып алулар вакытында товарлар, эшләр, хезмәтләр өчен түләү срогын һәм тәртибен бозган өчен административ җаваплылык каралган. Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 7.32.5 маддәсенә ярашлы рәвештә заказчының вазифаи затларына штраф 30 000 сумнан 50 000 сумга кадәр тәшкил итә.

Әгәр учреждениегә бухгалтерлык хезмәтен үзәкләштерелгән бухгалтерлык башкара икән, учреждение төзегән контрактны вакытында түләмәгән өчен җаваплылыкны аңа күчерү мөмкин түгел. Контракт буенча заказчы булып учреждение тора, һәм бухгалтерлык хезмәт күрсәтүгә килешү төзү заказчының вазифаи затларын сатып алуларны гамәлгә ашырганда законнарны үтәүдән азат итми. Шул рәвешле, административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 7.32.5 статьясы буенча административ җаваплылыктан да. Әгәр үзәкләштерелгән бухгалтерия сатып алуларны үзәкләштерү кысаларында вәкаләтле орган булып саналмаса һәм аңа заказчының вәкаләтләре тапшырылмаса (шул исәптән контрактларны түләү буенча), түләүне кичектереп тору өчен заказчы учреждениенең вазифаи затлары җаваплы.

Суд практикасын анализлаганда, мондый тикшерүләрдә гаепле дип учреждение җитәкчесе таныла. Һәм бу гаҗәпләндерми кагыйдә буларак, нәкъ аңа учреждениенең килешү йөкләмәләрен вакытында һәм сыйфатлы үтәүне тәэмин итү бурычы йөкләнә. Судьялар фикеренчә, контракт буенча вакытында түләнмәгән түләү учреждение җитәкчесе йөкләмәләрне үтәү өчен барлык кирәкле һәм җитәрлек чараларны күрмәгәнен күрсәтә.

Судлар гаепле кешене административ җаваплылыктан азат итү өчен нигез итеп карамый. Судлар мондый хокук бозуны әһәмиятсез дип танымый, чөнки ул саклана торган иҗтимагый хокук мөнәсәбәтләренең җитди бозылуы булып тора, һәм ул хокук бозуның нинди дә булса матди нәтиҗәләренә түгел, ә хокук бозучының үзенең иҗтимагый-хокукый бурычларын үтәүгә карата кимсетүле мөнәсәбәтенә бәйле.

Документлар: Хабаровск крае судының 2023 елның 6 октябрендәге 21-784/2023 номерлы һәм 2023 елның 3 октябрендәге 21-786/2023 номерлы карарлары. Гомуми юрисдикциядәге беренче кассация судының 2023 елның 25 сентябрендәге 16-5371/2023 номерлы карары

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos