44нче Федераль законның 34нче маддәсенең 15нче өлешендә күрсәтелгән сатып алуларны гамәлгә ашырганда контракт проектларын формалаштыру нюанслары аңлатылды

2023 елның 26 октябре, пәнҗешәмбе

Россия Финанс министрлыгы белгечләре әзерләгән хатта билгеләп үтелгәнчә, 44 нче Федераль законның 34 нче маддәсенең 15 нче өлешендә бердәнбер контрагенттан сатып алу очраклары, шул исәптән 44 нче Федераль законның 93 нче маддәсенең 1 нче өлешендәге 56 нчы пунктында билгеләнгән очракта, контракт телдән төзелә алмый.

Күрсәтелгән контрактларга:

- сатып алуның идентификацион коды;

- контракт бәясе;

контрагент турында мәгълүмат, аның Исемен (Фамилиясе, исеме, әтисенең исемен) үз эченә ала;

- товарның исеме һәм саны, товарны китерү вакыты;

- эшне башкару, хезмәт күрсәтү күләме һәм вакыты;

контрагентның банк (казначылык) счеты номерлары, аңа счет ачылган банкның (башка оешманың) исеме, банкның идентификацион коды һәм банкның корреспондент счеты (федераль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар китерүгә, эшләр башкаруга, хезмәтләр күрсәтүгә дәүләт контрактларына кертелә).

Шул ук вакытта "чашлап" сатып алу очрагында сатып алуның идентификацион коды касса чегында заказчы тарафыннан мөстәкыйль күрсәтелә.

Моннан тыш, әгәр контракт турында мәгълүмат 44 нче Федераль законның 103 статьясының 1 өлеше нигезендә контрактлар реестрына җибәрелергә тиеш булса, контрактка кертү максатка ярашлы:

товарның килеп чыккан иленең исеме;

- Дәүләт дарулар реестрыннан дарулар турында мәгълүмат;

контрагентка түләнергә тиешле сумманы контракт өчен түләү белән бәйле салымнар, җыемнар һәм башка мәҗбүри түләүләр күләменә киметү турында мәгълүмат.

Заказчының шулай ук Россия Федерациясе Салым кодексының салым агенты тарафыннан салым суммасын тотуга һәм түләүгә кагылышлы тиешле нигезләмәләрне үтәвен тәэмин итүе ассызыклана.

Исегезгә төшерәбез, 1, 4 һәм 5 пунктларында каралган очракларда контракт төзегәндә 44 нче Федераль законның 34 нче маддәсенең 15 нче өлеше нигезендә (44 нче Федераль законның 93 нче маддәсенең 12 нче өлеше нигезендә төзелгән контрактлардан тыш ), 8, 15, 20, 21, 23, 26, 28, 29, 40, 41, 44, 45, 46, 51 - 53, 56 44 нче Федераль законның 93 нче маддәсенең 1 нче өлеше заказчы тарафыннан контракт шартларына карата берничә мәҗбүри таләпләр билгеләүче 44 нче Федераль законның 34 нче маддәсенең 4 9, 11 13 нче өлешләре нигезләмәләрен кулланылмаска мөмкин. Бу очракларда контракт Россия Федерациясе Гражданлык кодексында килешүләр төзү өчен каралган теләсә нинди формада төзелергә мөмкин.

Документ: Россия Финанс министрлыгының 2023 елның 20 октябрендәге 24-01-07/99890 номерлы хаты

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos