Гадиләштерелгән салым системасын кулланып башкаручы белән дәүләт контрактында өстәмә кыйммәтле салымны күрсәтү аны счет-фактура бирергә мәҗбүр итми

2023 елның 23 октябре, дүшәмбе

Гадиләштерелгән салым системасын кулланган оешмалар һәм аерым эшкуарлар, товар сату (операцияләр, хезмәтләр) операцияләрен үткәргәндә, сатып алучыларга счет-фактуралар ясарга тиеш түгел.

Моннан тыш, андый кешеләр өстәмә кыйммәтле салым күләмен бүлеп, товар (эш, хезмәт) сатып алучыга счет-фактурасы бирсәләр, бу счет-фактурада күрсәтелгән барлык салым күләме, Сәнгатьнең 5 пункты нигезендә. Россия Федерациясенең Салым кодексының 173-е бюджетка түләргә тиеш. Бу Россия Федерациясенең Конституция суды позициясе белән раслана.

Шулай итеп, товарлар (эшләр, хезмәтләр) белән тәэмин итү буенча дәүләт контрактында аларның бәясе "өстәмә кыйммәтле салым белән" күрсәтелсә, гадиләштерелгән салым системасы ярдәмендә сатучыга счет-фактурасы бирелмәсә, өстәмә кыйммәтле салым түләү бурычы. бюджетка килеп чыкмый.

"Өстәмә кыйммәтле салым белән" бәянең дәүләт контрактында күрсәтү үзе гадиләштерелгән салым системасын кулланган сатучыга счет-фактура бирергә мәҗбүр итми, ләкин ул счет-фактурасын чыгарса, ул салым суммасын түләргә тиеш. 5 абзац нигезендә бюджет. Россия Федерациясенең Салым кодексының 173.

Документ: Россия Федераль салым хезмәтенең 2023 елның 10 октябрендәге хаты N SD-4-3 / 12950 @

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos