Контракт төзегәндә бәя формуласы һәм контракт бәясенең максималь кыйммәте күрсәтелгән очраклар Исемлеге киңәйтелергә мөмкин

2023 елның 9 октябре, дүшәмбе

Россия Федерациясе Хөкүмәтенә "Транспорт" юнәлеше буенча Россия Федерациясе Дәүләт Советы комиссиясе белән берлектә Россия Федерациясе Президентына автомобиль транспортында һәм шәһәр җир өсте электр транспортында даими пассажирлар һәм багаж ташу өлкәсендә сатып алуларны гамәлгә ашырганда контрактның бәя формуласын һәм бәясенең максималь әһәмиятен куллану, Россия Федерациясе субъектларына мондый сатып алулар, шулай ук кирәк булганда законнарга үзгәрешләр кертү.

Әлеге йөкләмәне үтәү нәтиҗәләре буенча докладны Россия Федерациясе Хөкүмәтенә 2024 елның 1 февраленә кадәр тапшырырга кирәк.

Исегезгә төшерәбез, Россия Федерациясе Хөкүмәте тарафыннан билгеләнгән очракларда, 44 нче Федераль законның 34 нче маддәсенең 2 нче өлешенә ярашлы рәвештә, контракт төзегәндә контракт бәясенең якынча кыйммәте яки бәя формуласы һәм контракт бәясенең максималь кыйммәте күрсәтелә. Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 13.01.2014 елгы 19 номерлы карарына ярашлы, контрактта бәя формуласы һәм бәянең максималь кыйммәте күрсәтелгән очракларга контрактлар төзү кертелгән:

- мәҗбүри иминиятнең тиешле төре турында Федераль законда каралган мәҗбүри иминият хезмәтләрен күрсәтүгә;

контрактта агентның бүләкләү күләмен принципалның йөкләмәсен үтәү нәтиҗәсенә бәйләү шарты белән агентлык хезмәтләре күрсәтүгә (бу очракка, мәсәлән, агентның билетлар сатуга контрактлары керә );

- Россия Федерациясе субъектларына һәм (яки) муниципаль берәмлекләргә кредит бирү буенча хезмәтләр күрсәтүгә, контрактта Россия Банкының төп ставкасы суммасы буларак исәпләнә торган процент ставкасы һәм күрсәтелгән контракт белән билгеләнә торган өстәмә билгеләү шарты белән;

- аларның предметы булып бер үк вакытта Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 12.05.2017 N 563 карарында каралган тәртиптә һәм нигезләрдә капиталь төзелеш объектларын проектлау, төзү һәм файдалануга тапшыру буенча эшләрне башкару тора;

мотор ягулыгы, шул исәптән автомобиль һәм авиация бензины белән тәэмин итүгә;

- 3 елдан да ким булмаган срокка, шул исәптән лизинг килешүе буенча тәэмин итүне дә кертеп, тормыш циклы контракты һәм (яисә) тимер юл хәрәкәтләнүче составын, метрополитен транспорт чараларын, урамнан тыш транспортны һәм шәһәр җир өсте электр транспортын, электр двигателе һәм тяга батареясы белән генә хәрәкәткә китерелә торган автобусларны (яисә) сервис хезмәте күрсәтү һәм (яисә) ремонтлау, электр энергиясенең тышкы чыганагыннан гына зарядлана торган, мондый контрактларның башлангыч (максималь) бәясе 1 миллиард сум һәм аннан да күбрәк булганда.

Документ: җәмәгать транспортын үстерү мәсьәләләре буенча Дәүләт Советы Президиумы утырышы йомгаклары буенча йөкләмәләр исемлеге (Россия Федерациясе Президенты тарафыннан 2023 елның 17 сентябрендә расланган N Пр-1855ГС)