Россия һәм Беларусь дәүләт сатып алулары өчен банк гарантияләрен үзара тану турында килешүгә кул куйдылар

2023 елның 2 октябре, дүшәмбе

2023 елның 28 сентябрендә Россия Федерациясе Хөкүмәте һәм Беларусь Республикасы Хөкүмәте арасында дәүләт (муниципаль) сатып алуларны гамәлгә ашырганда банк гарантияләрен үзара тану турында килешү имзаланды.

Россия ягыннан килешүгә финанс министры Антон Силуанов, Белоруссия ягыннан монополиягә каршы көйләү һәм сәүдә министры Алексей Богданов кул куйган.

Килешү Белоруссия банкларының Россия территориясендә дәүләт сатып алуларында катнашуы буенча пилот проекты кысаларында инде сыналган механизмны даими нигездә ныгытырга һәм Союз дәүләте кысаларында ике илнең бердәм финанс базарын алга таба төзү өчен ныклы нигез булдырырга мөмкинлек бирәчәк.

Хөкүмәтара килешүне әзерләү ведомстволар тарафыннан 2020 ел башыннан алып барыла.

Төп максат Россия Федерациясендә дә, Беларусь Республикасында да дәүләт (муниципаль) сатып алуларында катнашуга киртәсез керү.

2022 елның маенда 2023 ел ахырына кадәр эшли башлаган пилот проекты кысаларында техник һәм норматив мәсьәләләрнең күбесе инде җайга салынган. Анда 7 белорус банкы катнаша.

Пилот проектын гамәлгә ашыру вакытында 1 миллиард Россия сумнан артык суммага 50 банк гарантиясе чыгарылган.

Белешмә:

Проектта катнашучы барлык банклар Дәүләт сатып алулары максатларына гарантияләр бирергә хокуклы банкларга карата таләпләргә туры килә.

Банкларның вәкаләтле затларына электрон имзалар бирелгән һәм дәүләт сатып алуларының бердәм мәгълүмат системасына керү тәэмин ителгән.

Россия Финанс министрлыгы катнашучы банкларны дәүләт (муниципаль) сатып алуларны тәэмин итү өчен банк гарантияләре чыгарырга хокуклы банклар исемлегенә кертте.