Дәүләт заказчысы кабул итүдә ачык кимчелекләр күрмәде судлар нигезсез баетуны түләтмәде

2024 елның 9 гыйнвары, сишәмбе

Яклар балалар бакчасы төзү өчен контракт төзегәннәр. Нәтиҗә игътибарсыз кабул ителә һәм объект файдалануга тапшырыла.

Соңрак контроль-хисап палатасы объектны тикшерә һәм 9 млн.сумнан артык түләүне ачыклый: заказчы эшләмәгән, азрак күләмдә яки башка материаллар кулланып башкарган эшләргә түли.

Подрядчы үз теләге белән акчаны кире кайтармаган. Өч инстанция дә аларны түләтмәде:

- суд экспертизасы тикшерү нәтиҗәләренең дөрес булмавын ачыклады. Артык түләү якынча 600 мең сум тәшкил итә.шул ук вакытта кайбер позицияләр буенча подрядчы актларда чагылдырылганнан күбрәк эшли. Контролерлар бу хакта сүз кузгатмады;

- эш күләменең артуы ачык иде. Аны гадәти тикшерү вакытында таба алганнар һәм табарга тиеш булганнар. Заказчы исә нәтиҗәне бернинди дә искәрмәсез кабул итә. РФ ГК буенча ул бу очракта ачык кимчелекләргә сылтама ясарга хокуклы түгел.

Практикада судлар подрядчыдан шундый ук бәхәстә артык түләтүне таләп иткән мисал бар. Аларның фикеренчә, гадәти ысул белән кабул иткәндә заказчы эшләрнең актларда күрсәтелгәннән азрак күләмдә башкарылганын билгели алмаган.

Документ: Ерак көнчыгыш округы фәнни-тикшеренү институтының 20.12.2023 елгы карары N А24-3688/2022 эше буенча

The photo is taken from https://ru .freepik.com/popular-photos