Дәүләт заказчысы контрактның бөтен бәясеннән пенялар исәпләү турындагы бәхәстә җиңде Югары Суд эшне яңадан караудан баш тартты

2023 елның 10 ноябре, җомга

Яклар экологик мониторинг комплекслары китерү контракты төзеделәр. Аларны һаваның пычрануын күзәтү челтәрен үстерү өчен сатып алганнар. Товарның бер өлеше соңга калып тапшырылганга күрә, заказчы җиһазларның гомуми бәясеннән пеня исәпләгән. Сумманың яртысын ул исәптән чыгарды, калганнарын түләүдән тотып калды.

Сатучы каршы килә: пенины бары тик товарның бәясеннән генә исәпләргә кирәк.

Өч инстанция заказчыны хуплады:

кулланучылар кыйммәтенә җиһазларның тулы комплекты гына ия булган. Аның өлешләре билгеләнгән максат буенча куллана алмаган, чөнки сатып алуның максаты күзәтү челтәрен үстерү булган. Заказчы контрактның бөтен бәясеннән пеняларны дөрес исәпләгән;

яклар өлешләп тәэмин итүне килештермәгәннәр. Үтәлгән йөкләмәләр суммасын исәпкә алып, тотрыксызлыкны исәпләү өчен нигез юк.

Россия Федерациясе Югары Суды бу эшне яңадан карамый.

Исегезгә төшерәбез, әгәр товарның аерым элементларын билгеләнгән максат буенча кулланырга ярамый яки аларның куллану кыйммәте юк икән, заказчы контрактның гомуми суммасына неустойканы өлешчә башкаруны исәпкә алмыйча исәпләп чыгара ала. Элегрәк моны Россия Федерациясе Югары Суды күрсәткән.

Документ: Россия Федерациясе Югары Судының 13.10.2023 елгы 305-ЭС23-18799 номерлы билгеләмәсе

Фото https://ru.freepik.com/popular-photos