Фәнни оешмаларга бердәнбер тәэмин итүчедән 44-ФЗ номерлы Федераль закон буенча 400 мең сумга кадәр сатып алырга рөхсәт иттеләр

2018 елның 2 ноябре, җомга

"Дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләрне сатып алу өлкәсендә контракт системасы турында" 2013 елның 5 апрелендәге 44-ФЗ номерлы Федераль законга кертелгән заказчылар исемлегенә дәүләт һәм муниципаль фәнни оешмалар кертелде.

Исегезгә төшерәбез, әлеге норма нигезендә бердәнбер тәэмин итүчедән 400 мең сумнан артмаган суммага сатып алырга хокуклы:

мәдәни мирас объектларын саклау, куллану һәм популярлаштыру эшчәнлегенең устав максатлары булып торган дәүләт һәм муниципаль мәдәният учреждениеләре;

дәүләт һәм муниципаль учреждениеләр – зоопарклар, планетарийлар, мәдәният һәм ял парклары, тыюлыклар, ботаника бакчалары, милли парклар, табигать парклары, Ландшафт парклары, театрлар, концерт эшчәнлеген гамәлгә ашыручы учреждениеләр, телерадиотапшырулар учреждениеләре, цирк, музейлар, мәдәният йортлары, мәдәният сарайлары, клублар, китапханәләр, архивлар;

ятим балалар һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган балалар өчен дәүләт һәм муниципаль белем бирү оешмалары, ятим балалар һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балалар өчен физкультура-спорт оешмалары.

Шул ук вакытта заказчы күрсәтелгән норма нигезендә гамәлгә ашырырга хокуклы сатып алуларның еллык күләме заказчының 50% чикләнгән һәм 20 млн сумнан артык тәшкил итәргә тиеш түгел.

Үзгәрешләр 11 ноябрьдән үз көченә керә.

Документ: 30.10.2018 көннән 393-ФЗ номерлы Федераль закон (үз көченә 11.11.2018 керә)