2020 елга сатып алулар буенча җәмәгатьчелек фикер алышуын яңа кагыйдәләр буенча уздырырга планлаштыралар

2019 елның 15 октябре, сишәмбе

Иҗтимагый фикер алышу нинди сатып алулар өчен үткәреләчәк

Иҗтимагый фикер алышулар конкурс яки НМЦК белән аукцион үткәргәндә 1 млрд. сумнан артык булачак, шул ук вакытта җәмәгатьчелек фикер алышуы сатып алулар өчен кирәк булмаячак:

ябык сатыр алулар өчен ;

дәүләт оборона заказы кысаларында;

капиталь төзелеш объектын төзү, реконструкцияләү, капиталь ремонтлау, НМЦК каршында электрон аукцион белән сүтү буенча эшләр 2 млрд. сумга кадәр.

Иҗтимагый фикер алышуны кем үткәрәчәк

Иҗтимагый фикер алышуны заказ бирүче үткәрә. Әгәр заказчы вәкаләтләрен башка юридик затка тапшырса, иҗтимагый фикер алышуны мондый оешма үткәрә.

Фикер алышуда кем катнашачак

Җәмәгать фикер алышуында тигез шартларда теләсә нинди юридик һәм физик затлар катнаша ала. Катнашучылар “ЕИС”та теркәлү узалар һәм искәрмәләр һәм тәкъдимнәр урнаштыралар «сатып алуларның мәҗбүри җәмгыяви тикшерүе»бүлегендә. Искәрмәләр һәм тәкъдимнәр “ЕИС”ның ябык өлешендә алдан тикшерү узалар һәм системаның ачык өлешендә аларның керү көненнән соң килүче бер календарь көннән дә соңга калмыйча басылалар.

Җәмәгать фикер алышуын нинди тәртиптә үткәрәчәкләр

Иҗтимагый фикер алышу “ЕИС”та план-график урнаштырганнан соң һәм заказчының сатып алуны гамәлдән чыгарырга хокуклы датага кадәр дәвам итүдән башлана.

Фикер алышуда катнашучылар искәрмәләр һәм тәкъдимнәр җибәрәләр. Заказ бирүче ике эш көне дәвамында “ЕИС”ның махсус бүлегендә җавап урнаштыра. Фикер алышу нәтиҗәләре буенча заказчы план-графикка, сатып алу турындагы документларга үзгәрешләр кертергә яки сатып алуны гамәлдән чыгарырга хокуклы.

Яңа Кагыйдәләр сатып алулар өчен гамәлдә булачак, аларны заказчылар 2020 һәм аннан соңгы елларда уздырырга планлаштыра. 2019 елда Сатып алулар буенча җәмәгатьчелек фикер алышуын гамәлдәге кагыйдәләр буенча № 835 Карарыннан үткәрәчәкләр.

Документ: Хөкүмәтнең 19.09.2019 елдагы Карар Проекты