44-ФЗ номерлы Федераль закон буенча суд практикасы

2019 елның 19 сентябре, пәнҗешәмбе

Сатып алу катнашучыларына

Монополиягә каршы федераль хезмәт эшне карауга китермәгән очракта, “РНП”га кертү турындагы карарны һәрвакытта да юкка чыгарырга мөмкин түгел

Тәэмин итүче контракт шартларын бозган. Заказ бирүче контрактны өзгән һәм мәгълүматларны “РНП”га җибәргән. Бу вәзгыятьтә монополиягә каршы федераль хезмәт тәэмин итүче катнашында “РНП”га кертү мәсьәләсен карарга тиеш. Суд, тәэминатчыга эшне карап тикшерү турында хәбәр итмәгән очракта, “РНП”га кертү турындагы карарны гамәлдән чыгарачак.

Әмма контракт суд карары буенча өзелсә, монополиягә каршы орган контрактны бозу турындагы мәгълүматны тикшерергә һәм тәэминатчыны тыңларга тиеш түгел.

Документ:

Үзәк округның АС 22.08.2019 көннән А83-3242/2018 номерлы эш буенча карары

Төньяк-Көнбатыш округының АС 27.08.2019 көннән А56-104002/2018 номерлы эш буенча карары

Гарантия кирәк булмаса, банктан акча түләттерергә мөмкин

Җиңүче компания контрактны үтәүне тәэмин итү өчен банк гарантиясе алды, ләкин ул төзелмәде.

Компания банктан гарантия өчен түләнгән сумманың бер өлешен түләттергән. Судлар түбәндәге моментларга күрсәтте:

1. Контракт төзелмәгәнлектән, шарт булмады (банк гарантиясен каплаган риск барлыкка килмәде).

2. Гарантия шартлары буенча, бүләк бирү өчен генә түгел, аннан файдаланган өчен дә түләнә. Гарантия 549 көнгә бирелгән, әмма компания аннан инде 76 көннән баш тарткан. Димәк, бүләкләү күләме киметелергә тиеш.

Документ: АС Төньяк-Көнбатыш округының 23.08.2019 көннән А66-14127/2018 номерлы эш буенча Карары

Контрактка кул куйганда, почта адресы үзгәрүе каршылыклар өчен сәбәп түгел

Заказ бирүче бердәнбер аукцион катнашучысына контракт проектын җибәрде. Контрактта катнашучы имза куймаган, ә почта адресын үзгәртү таләбе белән каршылыклар беркетмәсен җибәргән. Заказчы катнашучыны контракт төзүдән баш тарткан дип таныды.

Суд заказчыны хуплады һәм почта адресын үзгәртү каршылыклар беркетмәсен төзү өчен нигез булып тормый дип күрсәтте. Суд шулай ук контрактны үтәүне тәэмин итүне катнашучы контрактка кул кую вакыты тәмамланганнан соң ук күчергән.

Документ: Төньяк Кавказ округы АС 19.08.2019 көннән А53-25881/2018 номерлы эш буенча Карары

Сез китергән Товар тулысынча техник биремгә туры килергә тиеш

Котировкалар соравы җиңүчесе 50 мм озынлыктагы мыеклы тизләтелгән папкалар куярга тиеш була, ә 40-45 мм озынлык белән куйган.

Суд заказчыны хуплады. Котировкаларның соратуында катнашып, җиңүче товарны билгеле бер характеристикалары белән куярга ризалашты. Димәк,ул алмый ссылаться бу булса, җитештерүчеләр түгел изготавливают мондый папок, яки расларга, бу отклонение незначительное. Товар контрактта билгеләнгән функциональ билгеләнешенә һәм характеристикаларына туры килергә тиеш.

Документ: Көнбатыш Себер округы АС 02.09.2019 көннән А27-26096/2018 номерлы эш буенча Карары

Заказчыларга

Контрактны сатып алу объекты тасвирламасы астында машинаның бер маркасы туры килә икән, гамәлдә түгел дип танырга мөмкин

Прокурор судка аукцион һәм автомобиль белән тәэмин итүгә контрактны гамәлдә түгел дип тану турында гариза белән мөрәҗәгать иткән. Моның сәбәбе-сатып алу объекты заказчысының дөрес аңлатмавы: күрсәтелгән характеристикаларга машинаның бер маркасы гына туры килгән.

Суд торгларны һәм контрактны дөрес түгел дип тапкан, заказ бирүчегә автомобильне, ә тәэмин итүчегә — акчаны кире кайтаруны йөкләгән.

Документ: Көнчыгыш-Себер округының АС 12.08.2019 көннән А33-28316/2018 номерлы эш буенча карары

Аерманы эзләп алырга була, әгәр контракт өзелгәннән соң, яңа югары бәядән төзергә туры килде

Контрактны өзгәннән соң, заказчы башка оешма белән өстәмә килешүләр төзегән. Яңа шартлар буенча, берәмлек товар бәясе югарырак иде (16,6 сум урынына 27,5 сум). Заказ бирүче суд аша бәядәге аерманы беренчел тәэминатчыдан түләттерә алды.

Документ: Ерак Көнчыгыш округының АС 20.08.2019 көннән N А73-19231/2018 эш буенча Карары

Контрактта күрсәтелмәгән счетчиклар буенча су чыгымын исәпләргә мөмкин

Счетчикка су иде алынган өчен, тикшерү һәм ремонтлау. Су белән тәэмин итүче оешма су чыгымын уртача айлык куллану буенча булмаган чорда һәм приборларның үткәрүчәнлек сәләтен исәпкә алып исәпләп чыгарган. Заказ бирүчене 2,5 млн. сумга якын түләргә мәҗбүр иттеләр.

Заказ бирүче ясаган үз исәп-хисап. Ул гомуми чыгымны контрактта күрсәтелмәгән, әмма аның эксплуатация җаваплылыгы чикләрендә билгеләнгән счетчиклар күрсәткечләре буенча билгеләде (һәр бинада аерым счетчик куелган). Түләү суммасы якынча 130 мең сум тәшкил итте.

Заказ бирүченең исәп-хисабын дөрес дип таптылар.

Апелляция инстанциясе суды билгеләп үткәнчә, су белән тәэмин итүче оешма су чыгымының хокук нормаларына нигезләнгән формаль исәп-хисапны 2,5 млн.сумга бирә алуын расламаган.

Документ: Көнбатыш Себер округы АС 29.08.2019 көннән А46-14482/2018 номерлы эш буенча карары

Тикшерелгән товарны тикшерү вакыты китерү срокларына керми

Контрактны тикшергән вакытта казначейлык тауарның срогы чыккан дип санаган һәм заказ бирүчедән неустойканы түләттерергә мәҗбүр иткән. Заказчы бу хакта судта дәгъвалады.

Накладныйларда ике дата күрсәтелгән: беренчесе — тәэмин итүче товарны заказ бирүчегә алып килгәч, икенчесе — заказчы товарны тикшерүдән соң кабул иткәндә. Контролерлар икенче датаны китерүне санадылар.

Судлар мондый алымны дөрес түгел дип тапты. Сатучы товарны вакытында тапшырды, бу накладной (беренче дата) белән раслана. Заказчы тарафыннан товарны тикшерү срогы тәэмин итүче гамәлләренә бәйле түгел, шуңа күрә суд товарны заказчыга тапшыру датасын санап чыкты.

Документ: Көнчыгыш-Себер округы АС 19.08.2019 көннән А58-13358/2018 номерлы эш буенча Карары