Судлар: дәүләт контракты төзү срогы чыкканчы укылган катнашучыны танырга ярамый

2019 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Аукцион җиңүчесе заказ бирүчегә дөрес суммага банк гарантиясен һәм имзаланган контракт проектын юллаган. Оешма хатаны ачыклап, заказ бирүчегә контрактның үтәлешен тиешенчә тәэмин итәргә әзерлек турында хат юллаган. Әмма җиңүчене контракт төзүдән баш тарткан дип таныдылар инде. Монополиягә каршы федераль хезмәт аны гадел булмаган тәэмин итүчеләр реестрына кертте.

Оешма судка мөрәҗәгать итте.

Судлар контрактны 2017 елның 23 декабренә кадәр төзергә мөмкин булуын ачыклаган-бу көнне йомгак ясау протоколы “ЕИС”та урнашканнан соң 10 көн үткән. Ә инде артта калган җиңүчене 21 декабрьдә таныдылар. Суд карар иткән: заказчы контрактны тәэмин итү тәкъдим ителмәгән, контракт төзергә мөмкин булган вакыт чыкканчы контракт төзүдән баш тарта алмаган. Судлар шулай ук контракт төзергә ниятләнгән һәм ул аны төзү өчен чаралар күрсә, катнашучыны гадел булмаган тәэмин итүчеләр реестрына кертергә кирәк түгел, дип искәртте.

Югары суд эшне яңадан караудан баш тартты.

Документ: РФ Югары судының 18.04.2010 көннән А75-1934/2018 номерлы эш буенча билгеләмәсе