2019 елның 8 апреле, дүшәмбе

2019 елның 3-5 апрелендә Мәскәүдә “ГОСЗАКАЗ” исемендәге XV Юбилей Бөтенроссия форум-күргәзмәсе узды (алга таба Госзаказ 2019 күргәзмәсе). Чара 2005 елдан бирле үткәрелә һәм сатып алулар өлкәсендә федераль дәрәҗәдәге иң эре вакыйга булып тора.

Форумнарның төп вакыйгасы-Россия Федерациясендә цифрлы икътисадны үстерү программасы кысаларында ил җитәкчелеге тарафыннан кабул ителгән дәүләтнең өстенлекле юнәлеше буларак, барлык икътисадый процессларны цифрлы Үзәнгә күчерү.

Күрәсең, башка цифровизации сатып алу системасын барлык дәрәҗәдәге мөмкин түгел төзергә цифрлы икътисад. Нәкъ менә цифрлы платформага сатып алуларның күчү турында фикер алышу максатында 3 көн дәвамында федераль һәм региональ башкарма хакимият органнары вәкилләре, дәүләт һәм муниципаль сатып алулар өлкәсендә әйдәп баручы экспертлар, Закон чыгаручылар, сатып алу тармагының региональ белгечләре, төбәкләр администрацияләре җитәкчеләре, бюджет учреждениеләре һәм банк вәкилләре, дәүләт компанияләре һәм дәүләт корпорацияләре топ-менеджменты, тәэмин итүчеләр берләште.

Ел саен «Госзаказ – ЗА честные закупки » Бөтенроссия форумы-күргәзмәсе сатып алулар өлкәсендә катнашучылар өчен иң мөһим эшлекле вакыйгаларның берсе булып тора. Дискуссия мәйданчыкларының күптөрлелеге кискен темалар буенча фикер алышу һәм барлык дәрәҗәдә сатып алулар системасының нәтиҗәлелеген һәм нәтиҗәлелеген арттыруга ярдәм итүче мөһим карарлар тәкъдим итү мөмкинлеге бирә. Моннан тыш, һәр аерым заказчы тарафыннан төзелә торган сатып алулар өлкәсендәге тәҗрибә Россия Федерациясенең аерым субъектын сатып алулар системасын үстерүгә генә түгел, ә гомумән, законнарны камилләштерүгә, илнең сатып алулар системасын үстерүгә, икътисад дәрәҗәсен күтәрүгә дә ярдәм итә.

Татарстан Республикасы Сатып алулар өлкәсендә иң яхшы кейслар белән күргәзмә экспозициясен тәкъдим итеп, әлеге чарада катнашты:

- Татарстан Республикасының дәүләт һәм муниципаль сатып алулар буенча документларны онлайн-планлаштыру, формалаштыру, килештерү һәм урнаштыру өчен билгеләнгән региональ мәгълүмат системасы;

- Татарстан Республикасы Электрон документлар әйләнеше системасы, заказчылар һәм тәэмин итүчеләр арасында төзелгән контрактлар буенча беренчел документлар алмашуны тәэмин итә;

- мәктәпкәчә балалар учреждениеләре өчен туклануны оештыру һәм республиканың барлык социаль әһәмиятле учреждениеләре өчен сөт һәм сөт продукциясе белән тәэмин итү буенча хезмәтләр күрсәтүгә сатып алуларны үзәкләштерелгән урнаштыру.

Тәкъдим ителгән кейслар хакимиятнең федераль органнары вәкилләре тарафыннан югары бәяләнде, шулай ук Россия Федерациясе субъектлары дәүләт хакимияте органнары вәкилләре тарафыннан кызыксыну уятты.

Моннан тыш, Татарстан Республикасы стендында түбәндәге экспонетлар бар иде:

- «ТР сатып алуларны үстерү үзәге» ТР ДУП etp zakupki.tatar электрон мәйданчыгы операторы;

- Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгы Татарстан Республикасында мәгарифне цифрлаштыру проектларын гамәлгә ашыру һәм «Татарстан Республикасы Электрон мәгарифе" дәүләт мәгълүмат системасының эшләве турында мәгълүмат белән»;

- «Спорт һәм социаль проектлар дирекциясе» КБАО, Казанда «WORLDSKILLS KAZAN 2019 " стандартлары буенча һөнәри осталык буенча дөнья чемпионатын уздыру турында мәгълүмат белән.

Республиканың Сатып алулар буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты әзерләгән экспозициясе белән күргәзмәдә катнашуы дәүләт заказы күргәзмәсендә катнашучыларны сатып алулар өлкәсендә алдынгы позицияләрдә торучы көчле, динамик үсештәге төбәк буларак Татарстан Республикасы белән таныштыруны тәэмин итте. Моннан тыш, мондый чарада катнашу сатып алулар өлкәсендә иң яхшы тәҗрибәләрне өйрәнергә мөмкинлек бирде.